Poznavanje spalnih potreb vašega novorojenčka :: MiniMe

Poznavanje spalnih potreb vašega novorojenčka

Carolynne J. Harvey, ustanoviteljica podjetja Dream Baby Sleep

Uspavanje novorojenčkov utegne biti izziv, saj se njihov spanec zelo razlikuje od našega. Toda dobra obramba je najboljši napad. Poznavanje čim več informacij o spanju vašega otroka vam bo pomagalo premostiti morebitne težave.

Otrokov spanec se spreminja z njegovim odraščanjem. Na spanje vašega dojenčka lahko vplivajo ali ga prekinejo mejniki v razvoju. Kaj lahko pričakujete kot novopečeni starši:

Od 0 do 3 mesecev

Kot prvo se zavedajte, da novorojenčki veliko spijo... vendar ne v enem kosu. Poleg tega je težko določiti urnik, saj novorojenčki še niso začeli proizvajati hormona melatonina, ki uravnava spanje.

Novorojenček spi od 14 do 17 ur na dan, kar je nekaj povsem običajnega! Vendar bo ta spanec razdeljen na manjše dremeže, ki lahko trajajo od 20 minut do 2 uri, nočni spanec pa običajno traja približno 2-3 ure.

Novorojenčki imajo tudi majhen želodček (en teden star otrok ima želodec v velikosti marelice), zato se morajo pogosto prebujati zaradi hranjenja, približno vsake 2-3 ure.

Pogosti dremeži so ključni. Poskušajte jih uspavati po 45-60 minutah budnosti. Spanje spodbuja več spanja, zato bodo dnevi z dobrim spancem pomenili bolj mirne noči! Priporočam tudi prebujanje novorojenčka po dvournem spancu, da lahko čez dan uživa dovolj hrane in podnevi ne spi preveč.

Spanje bo v tem času za mamice in očke precej težko dosegljivo, zato imejte realna pričakovanja. Vsekakor pa so čvrsti temelji za spanje zelo pomembni.

Od 3 do 4 mesecev

Dojenčki okoli 12.-16. tedna začnejo proizvajati lasten melatonin, t. i. hormon spanja. Melatonin je tisti, ki nam ponoči narekuje potrebo po spancu in nam omogoča, da spimo do jutra. Čeprav dojenčki v tej starosti začenjajo proizvajati lasten melatonin, ga še ne proizvajajo v »polni meri«. Ne pričakujte spanca skozi vso noč! Delovanje se pogosto konča okoli 3. ali 4. ure zjutraj, zato so zgodnje jutranje ure lahko težke. Pri tem lahko pomagajo povijanje v štručko, zibanje in beli šum. Poskrbite tudi za temen prostor!

Veliko staršev 3-4-mesečnih otrok začne opažati zelo kratke dremeže, saj se dojenčki šele začenjajo učiti samostojnega spanja in morda težko obdržijo spanec. To je normalno! Za preprečevanje preutrujenosti otroku nudite dremež vsake 1,5 do 2 uri. Ne pozabite: več kot spijo čez dan, bolje bodo spali ponoči! 

Velika sprememba v razvoju pri mnogih dojenčkih je, da se v tem obdobju začnejo prevračati, kar lahko privede do motenj njihovega spanca, vključno s strašljivo štirimesečno regresijo spanja. Na voljo je veliko načinov, kako se izogniti tem spremembam in uvesti preventivne rutine, ki bodo čim manj vplivali na spanje vaše družine (spanje na trebuhu, itd.) Pri tem imejte v mislih tudi to, da če se otrok prevrača, ga ni več varno zavijati v štručko, saj lahko pride do pogostejšega zbujanja.

Od 4 do 6 mesecev

V tem obdobju številni starši poročajo o znatnem izboljšanju spanca svojih dojenčkov. Otrok lahko zdaj spi dlje časa, izboljšal pa se bo tudi vaš spanec! 

Malčki se začnejo prilagajati na urnik spanja in daljši čas budnosti.  Pri starosti od 4 do 7 mesecev zagotovite tri dremeže ob 9., 12. in 15. uri. Čas za spanje naj bo najpozneje ob 18.30. Kadar imate dan brez dremeža, otroka vedno dajte spat zgodaj!

Dojenčki v tej starosti začnejo uživati trdno hrano, kar lahko privede do težav s prebavo, ki vpliva na njihov spanec. Vsak dan poskusite vnesti novo hrano prej, da bodo imeli več časa za prebavo! 

Zaradi povečane proizvodnje melatonina lahko dojenčki pri tej starosti začnejo zmanjševati potrebo po gibanju. Morebiti se vam bo zdelo, da brez njega bolje spijo. Če boste ugotovili, da je vaš otrok pripravljen opustiti gibanje in preiti na otroško posteljico, lahko vedno prilagodite gibanje v posteljici MamaRoo Sleep.  

Ostali koraki za uspešno spanje

Svojemu malčku zagotovite najboljši spanec z različnimi stvarmi. Prva in najpomembnejša stvar je, da ima vaš dojenček varen prostor za spanje. Do vsaj 6 meseca starosti se priporoča delitev sobe (ne postelje).  To je lahko zibka ali posteljica MamaRoo Sleep . Površina za spanje naj bo:

  • Trdna
  • Ravna
  • Prilagojena - tesno prilegajoča se posteljnina in brez ohlapnih predmetov

Če se dojenček še ne more prevrniti, ga lahko zavijete v toplo štručko. Preklopite na spalno vrečo, če se začnejo valjati. Tesna odeja je veliko bolj varna kot ohlapna. Otroka vedno položite na hrbet!

Poskrbite tudi za okolje, ki bo ugodno za spanje. Beli šum je zelo koristen, saj spominja na zvoke maternice, ki so za dojenčke sproščujoči in pomirjujoči (prekrije tudi zunanje zvoke, kot je lajanje psa ali televizorja). Samostojni aparat za beli šum je lahko odličen pripomoček, lahko pa se odločite tudi za MamaRoo Sleep posteljico, ki ima beli šum že vgrajen.

Malčki najraje spijo v temnem in hladnem okolju. Idealna temperatura je približno 20-21 stopinj Celzija. Čeprav novorojenčki brez težav spijo tudi v svetlejših sobah, jim tema pomaga pri razvoju melatonina, zlasti v teh težkih jutranjih urah. Poskrbite za temno sobo že od prvega dne. 

Rutina je za dojenčke zelo pomembna. Raziskave so pokazale, da se lahko že trimesečni dojenčki zanašajo na vzorce, na podlagi katerih lahko ugotovijo, kaj se bo zgodilo v naslednjem trenutku. Pred vsakim dremežem ali spanjem poskusite ustvariti dosledno in enostavno rutino, ki bo otroku pomagala razumeti, da se bliža čas spanja. Preberite kratko pravljico, otroka namestite v spalno vrečo ali zavijte v štručko, vključite beli šum, ugasnite luči in ga položite v posteljo (zapojete lahko tudi kakšno pesmico ali verz).

Če otrok dobro spi, dobro spite tudi vi. Za dober spanec celotne družine je pomembno, da veste, kaj lahko pričakujete, in se dobro pripravite na uspeh. 

© MiniMe. Spletna trgovina Shopamine. Nastavitve piškotkovMoji podatki

Na spletni strani MiniMe poleg obveznih piškotkov uporabljamo še analitične in oglaševalske piškotke ter piškotke družbenih omrežij.

V kolikor s tem soglašate, vas prosimo da kliknete na gumb "POTRJUJEM". Za natančen opis in nastavitev rabe posameznih piškotkov, kliknite na gumb NASTAVITVE PIŠKOTKOV.

×
Upravljanje s piškotki na spletnem mestu MiniMe
Obvezni piškotki

so piškotki, ki so nujno potrebni za pravilno delovanje spletne strani in brez njih prenos sporočil v komunikacijskem omrežju ne bi bil mogoč. Ti piškotki so prav tako potrebni, da vam v podjetju lahko ponudimo storitve, ki so na voljo na naši spletni strani. Omogočajo prijavo v uporabniški profil, izbiro jezika, strinjanje s pogoji in identifikacijo uporabnikove seje. Za njihovo uporabo nismo dolžni pridobiti soglasja.

Analitični piškotki

Ti piškotki nam pomagajo razumeti, kako naši obiskovalci uporabljajo našo spletno stran. S pomočjo njih izboljšujemo uporabniško izkušnjo in ugotavljamo zahteve in trende uporabnikov. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Oglaševalski piškotki

Vtičniki in orodja tretjih oseb, uporabljeni kot piškotki, omogočajo delovanje funkcionalnosti, pomagajo analizirati pogostost obiskovanja in način uporabe spletnih strani. Če se z uporabo teh posameznik ne strinja, se piškotki ne bodo namestili, lahko pa se zgodi, da zato nekatere zanimive funkcije posameznega spletnega mesta ne bodo na voljo. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Piškotki družbenih omrežij

Omogočajo zagotavljanje vsebin za objavo v socialnih omrežjih in si zabeležijo vaše odločitve, da lahko zagotavljajo bolj osebno in izboljšano uporabniško izkušnjo. Te piškotke uporabljamo le, če ste ob uporabi spletnih strani prijavljeni v uporabniški račun Twitter, Facebook oziroma Google.

1. Splošno o piškotkih 1.1. Kaj so piškotki

Piškotki so male besedilne datoteke, ki jih večina sodobnih spletnih mest shrani v naprave uporabnikov, torej oseb, ki s svojimi napravami katerimi dostopajo določene spletne strani na internetu. Njihovo shranjevanje je pod popolnim nadzorom uporabnika, saj lahko v brskalniku, ki ga uporabnik uporablja, hranjenje piškotkov omeji ali onemogoči.

Tudi ob obisku spletne strani in njenih podstrani, ter ob izvajanju operacij na strani, se na vaš računalnik, telefon oziroma tablica, samodejno oziroma ob vašem izrecnem soglasju namestijo določeni piškotki, preko katerih se lahko beležijo različni podatki.

1.2. Kako delujejo in zakaj jih potrebujemo?

Vsakemu obiskovalcu oziroma nakupovalcu je ob začetku vsakokratne uporabe spletne trgovine dodeljen piškotek za identifikacijo in zagotavljanje sledljivosti (t.i. "cookie"). Strežniki, ki jih podjetju nudi podizvajalec, samodejno zbirajo podatke o tem kako obiskovalci, trgovci oziroma nakupovalci uporabljajo spletno trgovino ter te podatke shranjujejo v obliki dnevnika uporabe (t.i. »activity log«). Strežniki shranjujejo informacije o uporabi spletne trgovine, statistične podatke in IP številke. Podatke o uporabi spletne trgovine s strani nakupovalcev lahko podjetje uporablja za anonimne statistične obdelave, ki služijo izboljševanju uporabniške izkušnje in za trženje izdelkov in/ali storitev preko spletne trgovine.

Posredno in ob pridobitvi soglasja, lahko spletna trgovina na napravo obiskovalca oziroma nakupovalca shrani tudi piškotke zunanjih storitev (npr. Google Analytics) ki služijo zbiranju podatkov o obiskih spletnih mestih. Glede zunanjih storitev veljajo pravilniki in splošni pogoji o obdelovanju osebnih podatkov, ki so dostopni na spodnjih povezavah.

2. Dovoljenje za uporabo piškotkov

Če so vaše nastavitve v brskalniku s katerim obiskujete spletno mesto takšne, da sprejemajo piškotke, pomeni, da se z njihovo uporabo strinjate. V primeru, da ne želite uporabljati piškotkov na tem spletnih mest ali jih odstraniti, lahko postopek za to preberete spodaj. Toda odstranitev ali blokiranje piškotkov lahko rezultira v neoptimalnem delovanju tega spletnega mesta.

3. Obvezni in neobvezni piškotki ter vaše soglasje 3.1. Podjetje za uporabo obveznih piškotkov ni dolžno pridobiti vašega soglasja (obvezni piškotki):

Obvezni piškotki so piškotki, ki so nujno potrebni za pravilno delovanje spletne strani in brez njih prenos sporočil v komunikacijskem omrežju ne bi bil mogoč. Ti piškotki so prav tako potrebni, da vam v podjetju lahko ponudimo storitve, ki so na voljo na naši spletni strani. Omogočajo prijavo v uporabniški profil, izbiro jezika, strinjanje s pogoji in identifikacijo uporabnikove seje.

3.2. Piškotki, ki niso nujni z vidika normalnega delovanja spletne strani, in za katere smo dolžni pridobiti vaše soglasje (neobvezni piškotki):

Analitični piškotki

Ti piškotki nam pomagajo razumeti, kako naši obiskovalci uporabljajo našo spletno stran. S pomočjo njih izboljšujemo uporabniško izkušnjo in ugotavljamo zahteve in trende uporabnikov. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Oglaševalski piškotki

Vtičniki in orodja tretjih oseb, uporabljeni kot piškotki, omogočajo delovanje funkcionalnosti, pomagajo analizirati pogostost obiskovanja in način uporabe spletnih strani. Če se z uporabo teh posameznik ne strinja, se piškotki ne bodo namestili, lahko pa se zgodi, da zato nekatere zanimive funkcije posameznega spletnega mesta ne bodo na voljo. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Piškotki družbenih omrežij

Omogočajo zagotavljanje vsebin za objavo v socialnih omrežjih in si zabeležijo vaše odločitve, da lahko zagotavljajo bolj osebno in izboljšano uporabniško izkušnjo. Te piškotke uporabljamo le, če ste ob uporabi spletnih strani prijavljeni v uporabniški račun Twitter, Facebook oziroma Google.

5. Kako upravljati s piškotki?

S piškotki lahko upravljate s klikom na povezavo "Nastavitve piškotkov" v nogi spletne strani.

Nastavitve za piškotke pa lahko nadzirate in spreminjate tudi v svojem spletnem brskalniku.

V primeru, da želite izbrisati piškotke iz vaše naprave, vam svetujemo, da se držite opisanih postopkov, s tem pa si boste najverjetneje omejili funkcionalnost ne samo našega spletnega mesta, ampak tudi večino ostalih spletnih mest, saj je uporaba piškotkov stalnica velike večine sodobnih spletnih mest.