Pomen ustne higiene pri otrocih

Dobra ustna higiena je ključnega pomena za zaustavitev karioznih procesov na zobeh in ohranjanja zdravih obzobnih tkiv. Ta vključuje redno odstranjevanje zobnih oblog iz vseh ploskev zob s pomočjo zobne ščetke ter medzobnih prostorov ob uporabi intredentalnih ščetk in zobne nitke.

Ščetkanje pri otroku naj se začne ob izrastu prvega zoba, ko uporabljamo majhno zobno ščetko z mehkimi ščetinami. Zobe oz. zob ščetkamo dvakrat dnevno. Svetujemo tudi uporabo zobne nitke, kadar imamo mlečnike v stiku.

Mlečni zobje so kljub temu, da jih zamenjajo stalniki, ključnega pomena za otrokov razvoj. Otrok lahko z njimi zgrize hrano in na ta način uživa raznovrstno prehrano, omogočajo optimalen razvoj čeljustnic ter pravilno lego jezika v ustni votlini. Pravilno podprejo ustnice ter omogočajo pravilen razvoj govora. Mlečniki držijo prostor za izrast stalnih zob. 

Prvi zob izraste okoli 6 meseca (običajno spodnji sekalec), do 3 leta izrastejo vsi mlečni zobje - vaš otrok ima pri tej starosti torej 20 mlečnih zob. Otroka peljemo k zobozdravniku ob izrastu prvega zoba oz. najkasneje do 1. leta starosti. Terapevt pregleda otroka in vam da koristne napotke o čiščenju zob ter ohranjanju zdrave ustne votline.

Fluoridi

Fluoride dodajamo z namenom preventive pred zobnim kariesom. Dodajamo jih lahko sistemsko (z vodo, hrano, kot prehranski dodatek) ali topikalno (na skleninsko površino).Učinkujejo na način, da se na površino sklenine vgradijo fluoridni ioni, ki preprečijo prehitro raztapljanje sklenine v kislem okolju, kar skozi čas vodi do nastanka zobne gnilobe.

Fluoridi sami ne preprečujejo nastanka kariesa, vendar zavirajo njegovo napredovanje. Le stalna izpostavljenost zagotovi njegove učinkFluoride običajno najdemo v zobnih pastah ter nekaterih ustnih vodah. Prav tako jih lahko v zobozdravstveni ordinaciji aplicirajo v obliki visoko koncentriranih lakov oz. premazov.

Primerna količina fluoridov pri otroku je 1000 ppm. Zobno pasto nanašamo v odmerjeni količini, od 0-3 let v velikosti riževega zrna, od 3-6 let v velikosti graha.

 

Prehrana

Pomembno je, da otrokom omejimo uživanje sladkorja in sladkih pijač. Držimo se obrokov v rednih razmakih, v vmesnem času naj otrok zaužije le vodo ali nesladkan čaj. Čas med oboki je ključnega pomena saj daje ustni votlini priložnost, da nevtralizira delovanje bakterij po zaužiti hrani.

Absolutno se izogibajte pitja sladkih pijač za žejo. Tudi naravni sokovi in rastlinska mleka vsebujejo veliko sladkorjev, ki pospešeno delujejo na slabše mineralizirano sklenino mlečnih zob. Svetuje se tudi popolno izogibanje sladkorja (z izjemo naravno prisotnih sladkorjev v zelenjavi, sadju, žitih ipd.) do otrokovega 3. leta starosti.

Karies

Karies ali zobna gniloba je najpogostejša kronična bolezen pri majhnih otrocih. Nastane ob kompleksni interakciji kariogenih bakterij z ogljikovimi hidrati, ki pod vplivom bakterij skozi čas fermentirajo.

Higiena mlečnih zob je pomembna tako iz vidika ustvarjanja dobrih navad pri otrocih in malčkih, kot iz preprečevanja prezgodnjega nastanka kariesa pri otroku. 

Že ob izrastu prvega zoba se svetuje redno ščetkanje z majhno količino zobne paste (s primerno količino fluoridov). Otroci do 8. leta nimajo dovolj razvitih motoričnih sposobnosti, da bi si dovolj natančno umili zobe, zato je ključnega pomena, da jim pri tem pomagajo starši ali skrbniki. Nadzor se priporoča do 12. leta starosti, njihovo vključevanje pa mora biti redno in konsistentno.

Ščetkanje in primerna zobna ščetka

Ščetkanje je potrebno izvajati zjutraj in zvečer. Pomembno je, da oralne higiene ne izpuščamo, ampak vztrajamo tudi v primeru, da otrok ne sodeluje. Ščetkanje je neboleče in otroku z njim ne škodimo.

Zobne obloge, ki vztrajajo predolgo na površini zob, pospešujejo adhezijo novih zobnih oblog in s tem povzročajo aktivno delovanje kariogenih bakterij, kar vodi v zobno gnilobo oz. karies. Pri ščetkanju se osredotočamo na pozitivno motivacijo in zagotovimo primerne pripomočke.

Učinkovitost odstranjevanja zobnih oblog je odvisna od primernosti tehnike ščetkanja, sodelovanja osebe, kateri se ščetka zobe ter finih motoričnih sposobnosti te osebe. Najpomembnejše orodje pri izvajanju ustne higiene je zobna ščetka, s katero mehansko odstranimo zobne obloge. Ključnega pomena je, da zajamemo vse površine, posebej težko je pri otroku zaradi stiskanja ustnice doseči mesta v spodnji čeljusti na strani jezika ter zgornje sekalce. 

Za povečanje učinkovitosti odstranjevanja zobnih oblog se priporočajo različno zasnovane zobne ščetke. Poleg običajne enoglave zobne ščetke je v zadnjem času zanimiv troglavi dizajn zobne ščetke. Troglava zobna ščetka je bila zasnovana za istočasno čiščenje bukalnih, lingvalnih/palatinalnih in okluzalnih površin. Dve glavi sta zasnovani s 45° ščetinami za čiščenje bukalnih in lingvalnih oz palatinalnih površin, tretja glava pa je zasnovana za okluzalne površine. Taka zobna ščetka je primerna za ljudi z omejenimi ročnimi spretnostmi, kamor spadajo tudi majhni otroci.

Študije kažejo, da je v primerih, ko otrokove zobe ščetka starš ali skrbnik, uporaba troglave zobne ščetke boljši način doseganja optimalne ustne higiene pri otroku, v primerjavi z uporabo običajne zobne ščetke. Tudi v primeru, ko ščetkanje izvaja starš, je uporaba troglave ščetke bolj praktična in enostavna.

Prav tako pa lahko troglava zobna ščetka ustrezno nadomesti običajno zobno ščetko, kadar jo uporabljajo otroci sami. Rokovanje s troglavo zobno ščetko je lažje in bolj priročno za majhne otroke. Večina otrok po uporabi klasične in troglave zobne ščetke preferira slednjo, saj imajo občutek, da je čiščenje boljše in hitrejše, uporaba pa bolj enostavna ter udobna.

Najbolj ustrezna je zobna ščetka, ki jo otrok redno in natančno uporablja.

 

Autor: Maja Vargazon, dr. dent. med.

© MiniMe. Spletna trgovina Shopamine. Nastavitve piškotkovMoji podatki

Na spletni strani MiniMe poleg obveznih piškotkov uporabljamo še analitične in oglaševalske piškotke ter piškotke družbenih omrežij.

V kolikor s tem soglašate, vas prosimo da kliknete na gumb "POTRJUJEM". Za natančen opis in nastavitev rabe posameznih piškotkov, kliknite na gumb NASTAVITVE PIŠKOTKOV.

×
Upravljanje s piškotki na spletnem mestu MiniMe
Obvezni piškotki

so piškotki, ki so nujno potrebni za pravilno delovanje spletne strani in brez njih prenos sporočil v komunikacijskem omrežju ne bi bil mogoč. Ti piškotki so prav tako potrebni, da vam v podjetju lahko ponudimo storitve, ki so na voljo na naši spletni strani. Omogočajo prijavo v uporabniški profil, izbiro jezika, strinjanje s pogoji in identifikacijo uporabnikove seje. Za njihovo uporabo nismo dolžni pridobiti soglasja.

Analitični piškotki

Ti piškotki nam pomagajo razumeti, kako naši obiskovalci uporabljajo našo spletno stran. S pomočjo njih izboljšujemo uporabniško izkušnjo in ugotavljamo zahteve in trende uporabnikov. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Oglaševalski piškotki

Vtičniki in orodja tretjih oseb, uporabljeni kot piškotki, omogočajo delovanje funkcionalnosti, pomagajo analizirati pogostost obiskovanja in način uporabe spletnih strani. Če se z uporabo teh posameznik ne strinja, se piškotki ne bodo namestili, lahko pa se zgodi, da zato nekatere zanimive funkcije posameznega spletnega mesta ne bodo na voljo. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Piškotki družbenih omrežij

Omogočajo zagotavljanje vsebin za objavo v socialnih omrežjih in si zabeležijo vaše odločitve, da lahko zagotavljajo bolj osebno in izboljšano uporabniško izkušnjo. Te piškotke uporabljamo le, če ste ob uporabi spletnih strani prijavljeni v uporabniški račun Twitter, Facebook oziroma Google.

1. Splošno o piškotkih 1.1. Kaj so piškotki

Piškotki so male besedilne datoteke, ki jih večina sodobnih spletnih mest shrani v naprave uporabnikov, torej oseb, ki s svojimi napravami katerimi dostopajo določene spletne strani na internetu. Njihovo shranjevanje je pod popolnim nadzorom uporabnika, saj lahko v brskalniku, ki ga uporabnik uporablja, hranjenje piškotkov omeji ali onemogoči.

Tudi ob obisku spletne strani in njenih podstrani, ter ob izvajanju operacij na strani, se na vaš računalnik, telefon oziroma tablica, samodejno oziroma ob vašem izrecnem soglasju namestijo določeni piškotki, preko katerih se lahko beležijo različni podatki.

1.2. Kako delujejo in zakaj jih potrebujemo?

Vsakemu obiskovalcu oziroma nakupovalcu je ob začetku vsakokratne uporabe spletne trgovine dodeljen piškotek za identifikacijo in zagotavljanje sledljivosti (t.i. "cookie"). Strežniki, ki jih podjetju nudi podizvajalec, samodejno zbirajo podatke o tem kako obiskovalci, trgovci oziroma nakupovalci uporabljajo spletno trgovino ter te podatke shranjujejo v obliki dnevnika uporabe (t.i. »activity log«). Strežniki shranjujejo informacije o uporabi spletne trgovine, statistične podatke in IP številke. Podatke o uporabi spletne trgovine s strani nakupovalcev lahko podjetje uporablja za anonimne statistične obdelave, ki služijo izboljševanju uporabniške izkušnje in za trženje izdelkov in/ali storitev preko spletne trgovine.

Posredno in ob pridobitvi soglasja, lahko spletna trgovina na napravo obiskovalca oziroma nakupovalca shrani tudi piškotke zunanjih storitev (npr. Google Analytics) ki služijo zbiranju podatkov o obiskih spletnih mestih. Glede zunanjih storitev veljajo pravilniki in splošni pogoji o obdelovanju osebnih podatkov, ki so dostopni na spodnjih povezavah.

2. Dovoljenje za uporabo piškotkov

Če so vaše nastavitve v brskalniku s katerim obiskujete spletno mesto takšne, da sprejemajo piškotke, pomeni, da se z njihovo uporabo strinjate. V primeru, da ne želite uporabljati piškotkov na tem spletnih mest ali jih odstraniti, lahko postopek za to preberete spodaj. Toda odstranitev ali blokiranje piškotkov lahko rezultira v neoptimalnem delovanju tega spletnega mesta.

3. Obvezni in neobvezni piškotki ter vaše soglasje 3.1. Podjetje za uporabo obveznih piškotkov ni dolžno pridobiti vašega soglasja (obvezni piškotki):

Obvezni piškotki so piškotki, ki so nujno potrebni za pravilno delovanje spletne strani in brez njih prenos sporočil v komunikacijskem omrežju ne bi bil mogoč. Ti piškotki so prav tako potrebni, da vam v podjetju lahko ponudimo storitve, ki so na voljo na naši spletni strani. Omogočajo prijavo v uporabniški profil, izbiro jezika, strinjanje s pogoji in identifikacijo uporabnikove seje.

3.2. Piškotki, ki niso nujni z vidika normalnega delovanja spletne strani, in za katere smo dolžni pridobiti vaše soglasje (neobvezni piškotki):

Analitični piškotki

Ti piškotki nam pomagajo razumeti, kako naši obiskovalci uporabljajo našo spletno stran. S pomočjo njih izboljšujemo uporabniško izkušnjo in ugotavljamo zahteve in trende uporabnikov. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Oglaševalski piškotki

Vtičniki in orodja tretjih oseb, uporabljeni kot piškotki, omogočajo delovanje funkcionalnosti, pomagajo analizirati pogostost obiskovanja in način uporabe spletnih strani. Če se z uporabo teh posameznik ne strinja, se piškotki ne bodo namestili, lahko pa se zgodi, da zato nekatere zanimive funkcije posameznega spletnega mesta ne bodo na voljo. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Piškotki družbenih omrežij

Omogočajo zagotavljanje vsebin za objavo v socialnih omrežjih in si zabeležijo vaše odločitve, da lahko zagotavljajo bolj osebno in izboljšano uporabniško izkušnjo. Te piškotke uporabljamo le, če ste ob uporabi spletnih strani prijavljeni v uporabniški račun Twitter, Facebook oziroma Google.

5. Kako upravljati s piškotki?

S piškotki lahko upravljate s klikom na povezavo "Nastavitve piškotkov" v nogi spletne strani.

Nastavitve za piškotke pa lahko nadzirate in spreminjate tudi v svojem spletnem brskalniku.

V primeru, da želite izbrisati piškotke iz vaše naprave, vam svetujemo, da se držite opisanih postopkov, s tem pa si boste najverjetneje omejili funkcionalnost ne samo našega spletnega mesta, ampak tudi večino ostalih spletnih mest, saj je uporaba piškotkov stalnica velike večine sodobnih spletnih mest.